Vitiligolu Hastaların Hormonal Yapısı ve Troid Belirtisi

Tiroit en etkendir. Tiroit 2’ye ayrılır; Hiper troid, hipo troid

A) HİPER TROİD: Dolaşan kanda troid hormonlarının fazlalığıyla ilgili belirtiler zayıflama, kuvvetsizlik, kolay yorulma, çok hızlı konuşma, oturduğu yerden hızlı kalkma, telefon ve ev zili çalınca yerinden fırlama, kolay ürkme, hep tedirginlik, gece az uyuma sıcağa dayanıklılığın azalması, kışın camları açarlar ağlamaya yatkınlık, titremeler, sürekli terler, saçları ince ve seyrektir, sinirlidirler, çarpıntıları vardır.

B) HİPO TROİD; a- Hasimato

b- Sekonder hipo troid: Hipotroid de yetersiz troid hormonu üretimine bağlı klinik tablodur. Orta ve ileri yaşlarda başlayan Hipotroid en çok hasimatodur.

Hipotroidlilerde hasta genellikler yavaştır, hep yorgundur, soğuğa dayanamaz, tepkisizdir, deri kuru soluk ve serttir, kanda kolestrol yüksektir, kansızlık vardır, demir emilimi azdır, adet sorunları vardır, hasta kilo almaya mehillidir, ayaklarda ödem(şişlik) belirir, tırnakları kolay kırılır, depresyona yatkındır.

Kanda T3, T4 düşük(TSH) yüksekse PRİMER HİPERTROİD(TSH) düşükse Sekonder Hipotroid akla gelir eğer Hasimatoysa kanda Anti Tiroglobilin ve Anti Mikroloel Antikorlarları bulunur. Bir vitiligolu aynı zamanda nefes darlığı(hava açlığı) çekiyorsa Hasimato vitiligosu olup olmadığına bakılmalıdır. Hasimato orta yaş kadınlarda daha çok görülür. Hasimatoluların aile bireylerinde Greves, Guatır, Miködem sıklıkla bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir